reklama

Každý, kto chce, sa môže mať na Kube lepšie

Katarína Lišková už desať rokov sprevádza turistov aj na Kube. Tvrdí, že sa na ostrove za ten čas veľa zmenilo. Je zaplavený technologickými “hračkami”, aj malými podnikateľmi, ktorí sa snažia mať sa lepšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Kuba je nádherná krajina, ale je aj smutná, ak vnímame režim a dôsledky jeho pôsobenia. Nakoľko práve tieto dôsledky cíti turista, ktorý na Kubu vycestuje?

Najprv by som vysvetlila moje subjektívne vnímanie rozdielu medzi turistom a cestovateľom.

Pre mňa je turista na Kube človek, ktorý príde na Ostrov Slobody zlákaný katalógovými fotkami predstavujúcimi Kubu ako ostrov nádherných bielych pláží, objemných mulatiek, cigár a hektolitrov kvalitného rumu. Takýto turista politickú situáciu nerieši a ani riešiť nechce. Prišiel si oddýchnuť. Dôsledky režimu pociťuje, napríklad na nedostatku potravín v menej kvalitných štátnych hoteloch, keď pri raňajkách chýba káva. Alebo kávu majú, ale nie sú šálky. Potom sú aj šálky, aj káva, ale nie sú lyžičky. Pokazí sa stroj alebo vypadne elektrina. Prípadne sa na chvíľu stratí čašník či cukor. Áno, aj v takej cukrovej veľmoci, akou je Kuba, môže chýbať cukor. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najpočetnejšou skupinou turistov na Kube sú Kanaďania. Kuba je pre nich ako pre nás Egypt, Turecko či Chorvátsko - je lacná (keď si kúpia balíček all inclusive), je blízko, a tak im socialistická kvalita služieb až tak nevadí.

Cestovateľ je pre mňa človek, ktorý sa na Kubu vydáva za poznaním. A ten vo väčšej či menšej miere naráža na režim každú chvíľu. Napríklad keď vynechá doprava (áno, hneď ho chce niekto za cenu lístka, alebo viac, zviesť), keď si nevie kúpiť v štátnom obchode na prídel kúsok chleba (áno, dá sa uplatiť predavač), keď si chce požičať auto v štátnej požičovni (lebo iná nie je) a všetky autá sú buď niekde v teréne alebo nefunkčné, lebo náhradne diely stále nedorazili (áno, vždy sa dá nájsť nejaké riešenie, keďže Kubánci sú považovaní za jednych z najlepších automechanikov na svete). Alebo sa chce cestovateľ pripojiť na internet, ale ešte nedorazili prístupové heslá, ktoré vydáva a distribuuje len štátny podnik.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A možno práve kvôli tomu tam cestovatelia chodia, vidieť niečo iné. Niečo, čo nefunguje podľa našich konvenčných predstáv.

Predávame to najlepšie guarapo na Kube. Prví sukromní podnikatelia maju svoje gastro rovnošaty.
Predávame to najlepšie guarapo na Kube. Prví sukromní podnikatelia maju svoje gastro rovnošaty. (zdroj: Katarína Lišková)

Do akej miery podľa vás turizmus podporuje aktuálnu situáciu na Kube?

Aktuálna situácia na Kube je, že už aj Kubánci môžu podnikať v cestovnom ruchu. Môžu si otvárať reštaurácie, prenajímať svoje domy a byty, sprostredkovávať malé turistické a dopravné služby. Stačí sa trochu poobzerať a môžete podporiť začínajúcich kubánskych podnikateľov. Každý z nich však platí štátu dane. Či chcete alebo nechcete, časť vašich peňazí končí v štátnej kase. Ale v ktorej krajine to tak nie je? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dá sa povedať, či aktuálnu situáciu ovplyvňuje turizmus pozitívne alebo negatívne?

To by bolo čiernobiele videnie. Turizmus určite prináša nový rozmer krajine, ktorá ako ostrov nemala až tak veľa možností kontaktovať sa s okolitým svetom.

Turizmus môže byť hudbou budúcnosti Kuby. Je to krajina o rozlohe približne bývalého Československa a má veľký potenciál. Disponuje unikátnou prírodou, krásnymi koloniálnymi mestami, má veľmi vzdelaných, otvorených a prívetivých ľudí. Postupné otváranie podnikania spôsobuje, že ľuďom na veciach akosi viac záleží. Patria im, keď sa o ne starajú, prinášajú im reálne zarobené peniaze.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Myslíte si, že je turizmus to, čo ekonomicky drží režim Castrovcov pri moci?

Turizmus určite prináša veľa “ľahko zarobených” peňazí do štátnej kasy a vytvára aj mnoho pracovných miest naviazaných na služby. Povedať však, že turizmus drží Castrovcov pri moci, je podľa môjho osobného názoru skreslené. Castrovci sú pri moci dlhé desaťročia a turizmus začali rozvíjať až po roku 1995. O rozmachu turistického ruchu možno hovoriť asi až od začiatku 21. storočia.

Je podľa vás vôbec dobrý nápad cestovať do krajiny s vedomím, že podporujem obmedzovanie slobody niektorých jej občanov?

Je každého slobodné rozhodnutie, do akej krajiny sa na dovolenku vyberie. Kuba nie sú len Castrovci. Najoptimálnejšie by bolo, keby každý mohol veľa cestovať a utvárať si svoj vlastný svetonázor. Cestovanie je geniálna forma vzdelávania.

Aké hlavné zmeny, okrem už spomenutej možnosti pondikania, vnímate na Kube vy ako človek, ktorý sa tam opakovane vracia?

Zmien je určite veľa. Za posledných niekoľko rokov sa neskutočne opravilo centrum hlavného mesta. Kto príde do Havany dnes, neverí. Stále je mnoho domov, ktoré vyzerajú, že sa vám rozpadnú pred očami, ale pred niekoľkými rokmi to bolo oveľa, oveľa horšie. Ťažko si to predstaviť.

Opravená a vymaľovaná budova v mestečku Camaguey.
Opravená a vymaľovaná budova v mestečku Camaguey. (zdroj: Katarína Lišková)
Pohoda na polorozpadnutom balkóne...
Pohoda na polorozpadnutom balkóne... (zdroj: Katarína Lišková)

Cítiť aj vplyv nových technológií. V tejto oblasti nastal na Kube absolútny boom! Spýtajte sa, koľko Kubáncov má dnes mobilný telefón, či koľko z nich je na najznámejšej sociálnej sieti. Pri cenách služieb štátneho operátora je to priam neuveriteľné.

Znamená to, že sa obyčajní ľudia na Kube majú lepšie?

Ja si myslím, že takmer každý, kto sa dnes chce na Kube snažiť, tak sa môže mať lepšie. Ale nesmiete čakať, že od štátu dostanete čosi zadarmo.

Napríklad, keď povolili podnikanie, v jednom malom mestečku sa otvorili brány dvadsiatich reštaurácií. Prežila len jedna. Dnes znížili daňové zaťaženie a je ich tam opäť ako húb po daždi. Tento príklad krásne poukazuje na nevinnú kubánsku naivitu. Spočiatku sa všetci pustili do podnikania. Neuvedomili si však, že v štáte, v ktorom nefunguje takmer nič podľa predstáv trhu, bude veľmi ťažké zabezpečiť kvalitu služieb. Variť sa nedá vždy len ryža s fazuľkami, ktoré dostanete na prídel.

Jedným z modulov na monda.eu je aj Globalizácia. Spomínali ste moderné technológie, je situácia, čo sa týka napríklad dostupného tovaru na Kube stále rovnaká? Naďalej sa dá všetko zo sveta zohnať jedine na čiernom trhu?

Globalizácia sa asi prejavuje všade. Bolo by naivné myslieť si, že Kuba, ako nejaký izolovaný ostrov, sa pred ňou uchráni. Deti, chcú od svojich rodičov “conversky” do školy, najlepšie je hrať sa u kamoša na “playstation”, kubánska prostitútka na malecóne vlastní “iphone” najnovšej generácie.

Vždy je tovar, po ktorom bažia všetci. Obyčajne niečo, čím sa dá chváliť na ulici, alebo doma aspoň pred susedmi.

Čierny trh existuje a je obrovský, dala by sa o ňom napísať celá kniha. Dá sa na ňom zohnať takmer všetko. Tam platia zákony voľného obchodu. 

Ako môže turista podporiť zmenu na Kube?

Má na to veľa príležitostí. Od podpory už spomínaného súkromneho podnikania v turizme až po zapojenie sa do rôznych projektov.

Cestovná kancelária, pre ktorú už skoro desať rokov pracujem, ich už spravila a kontinálne robí niekoľko. Na Kubu sme prepravili niekoľko desiatok kilogramov slovenských kníh. Veľa Kubáncov bolo na Slovensku ešte za predchádzajúceho režimu, vedia čítať v slovenčine a radi sa vzdelávajú.

Aj do oblastí postihnutých hurikánmi sme v spolupráci s niekoľkými leteckými spoločnosťami dopravili vyše 200 kilogramov oblečenia.

Keďže pravidelne chodievame aj na východ do zapadnutejších oblastí, kontinuálne tam už roky podporujeme miestnu komunitu jednoduchých poľnohospodárov. Vždy, keď sa dá, snažíme sa ochutnávať lokálnu kuchyňu na súkromí.

Možností je veľa. Dokonca s nástupom nových technológií je možné sledovať dianie na Kube vďaka blogerom, ktorí pravidelne píšu svoje postrehy o aktuálnom dianí. Preklady blogov blogerky Yoani Sánchez uverejňuje aj jeden slovenský týždenník.

Magdaléna Vaculčiaková (Autorka je PR manažérka e-learningového portálu Monda.eu)

---

Uverejnené texty reprezentujú výlučne názory ich autorov. Edukácia@Internet a Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj (partneri v projekte Global E-learning, zriaďovatelia portálu monda.eu) sa nemusia stotožňovať s názormi či postojmi v nich obsiahnutých.

 

monda. eu

monda. eu

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Monda.eu je viacjazyčný interaktívny e-learningový portál o globálnych témach s lokálnym presahom. Všetci sme súčasťou jedného sveta a môžeme sa zaslúžiť o to, aby bol lepším miestom pre život. Monda.eu prináša zadarmo informácie z jedenástich oblastí každodenného života (klimatické zmeny, chudoba, rodová rovnosť, migrácia a i.), i cenné rady, ako sa dožadovať svojich práv, či byť občiansky aktívny. Zoznam autorových rubrík:  Globálna ekonomikaRozvojĽudské právaChudobaMigráciaRodová rovnosťObčianska spoločnosťKritické myslenieŽivotné prostredieKlimatické zmenyPríbeh vecíGlobalizácia

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu